16. Tydzień Kina Hiszpańskiego

 

DOSKONAŁY DZIEŃ NA LATAWCE

Marc Recha (Sierpniowe dni), kataloński reżyser wierny kinu autorskiemu, również tym razem zaprasza nas na łono natury. Gdzieś w górach Katalonii, w pobliżu morza, w ustronnym miejscu spędzają dzień ojciec i syn – w tych rolach Sergi López (Czarny chleb, Ismael) i Roc Recha – kilkuletni potomek reżysera. Wprawiając w ruch i obserwując lot latawca, wymyślają i opowiadają sobie najróżniejsze historie, szukając odpowiedzi na trudne pytania: Jak powstaje wiatr?, Dlaczego jerzyki nie potrafią startować do lotu z płaskiego podłoża?, Dlaczego, kiedy w morzu kąpie się olbrzym, znika plaża?

Minimalistyczny, autentyczny, bezpretensjonalny obraz o sile więzi rodzinnych i potędze rozmowy.

Hiszpania 2015| 70′

reżyser: Marc Recha

język oryginalny: kataloński

napisy: polskie

ISLA BONITA

Znany i ceniony reżyser, Fernando Colomo (Cuarteto de la Habana, Al sur de Granada), zauroczony pięknem malowniczej Minorki, postanawia uczynić ją tłem prostej i szczerej historii. Obsadza siebie samego w jednej z głównych ról (Fer), przechodzącego kryzys twórczy realizatora reklam nadawanych w godzinach niskiej oglądalności. Chcąc oderwać się od czarnych myśli i szukając inspiracji, postanawia odwiedzić swojego przyjaciela (Miguel Ángel), który po przejściu na emeryturę cieszy się urokami wyspy. Zbieg okoliczności sprawia, że dom przyjaciela odwiedzają również inni goście, co zmusza Fera do zamieszkania u intrygującej rzeźbiarki (Nuria).

Dzięki świeżości Colomo i jego bezpretensjonalnej grze, stajemy się częścią opowiadanej historii. Równie naturalne są pozostałe postacie – w większości przyjaciele reżysera, którzy grają samych siebie. Rezultat jest znakomity, przepełniony magią miejsca i pełnym optymizmu zakończeniem.

Hiszpania 2015 | 101′

reżyser: Fernando Colomo

język oryginalny: hiszpański, angielski i kataloński

napisy: polskie

 

JAK BYĆ NORMALNĄ

Wydawać by się mogło, że María (Leticia Dolera) jest przeciętną, normalną trzydziestolatką. Ale to tylko pozory – przeżywa bowiem wyjątkowo trudną sytuację osobistą: w jednej chwili zostaje bez pracy i mieszkania, nie wspominając już o zagmatwanym życiu rodzinnym. Szuka pracy, jednak po kolejnej rozmowie kwalifikacyjnej dochodzi do wniosku, że nie spełnia standardów normalności. Postanawia więc zrobić wszystko, by zostać normalną. Towarzyszem tej walki jest Borja (Manuel Burque – debiut), który również z ogólnie rozumianą „normalnością” ma niewiele wspólnego.

Aktorka Leticia Dolera (Straszny hiszpański film, Nie zrywa się kwiatów) debiutuje w potrójnej roli: scenarzystki, reżyserki i producentki, stając się objawieniem hiszpańskiego kina, w pełnym spontaniczności i świeżości filmie. Na uwagę zasługują zdjęcia i montaż uhonorowane Srebrnymi Pasternakami na ubiegłorocznym Festiwalu Filmów Hiszpańskich w Maladze, podczas którego nagrodę Srebrnego Pasternaka otrzymała również Leticia Dolera za najlepszy scenariusz.

Hiszpania 2015 | 90′

reżyser: Leticia Dolera

Język oryginalny: hiszpański

Napisy:  polskie

https://youtu.be/GfSU1bVKd3A

 

 

JAK ZOSTAĆ BASKIEM

Po rocznej nieobecności wraca na ekrany ubiegłoroczny hit Tygodnia Kina Hiszpańskiego, szalona komedia Jak zostać Baskiem. W 2014 roku film był rekordowym sukcesem frekwencyjnym iberyjskiego kina w Hiszpanii, który pod względem liczby widzów pokonał nawet największe hollywoodzkie superprodukcje. Rok później oddał palmę pierwszeństwa kontynuacji przygód sympatycznej baskijsko-andaluzyjskiej pary, filmowi Jak zostać Katalonką, który – mamy nadzieję – stanie się przebojem tegorocznego TKH.

Rafa (Dani Rovira) to typowy Andaluzyjczyk, któremu w rodzinnej Sewilli niczego nie brakuje. Ma wszystko, co kocha: wino jerez, brylantynę i piękne kobiety. Spotkanie z odporną na jego wdzięki, temperamentną Baskijką, Amaią (Clara Lago) wywraca świat Rafy do góry nogami. Opuszcza Sewillę i udaje się na daleką północ, do małego baskijskiego miasteczka, w którym mieszka Amaia. Jest skłonny stać się Baskiem, byle tylko zdobyć jej serce.

Zwariowana, romantyczna komedia ukazująca różnice między południem i północą Hiszpanii wywołała salwy śmiechu, zdobywając serca widzów w Hiszpanii i stając się przebojem Tygodnia Kina Hiszpańskiego 2015. Film otrzymał trzy nagrody Goya hiszpańskiej Akademii Sztuki Filmowej w kategoriach: najlepszy debiutujący aktor (Dani Rovira), najlepsza aktorka drugoplanowa (Carmen Machi) oraz najlepszy aktor drugoplanowy (Karra Elejalde).

Hiszpania 2014, 98′

reżyser: Emilio Martinez-Lázaro

język oryginalny: hiszpański, baskijski

napisy: polskie

https://youtu.be/_-d5RroZasM

JAK ZOSTAĆ KATALONKĄ

Rafa (Dani Rovira) po szalonej przygodzie w Kraju Basków, powrocie do rodzinnej Sewilli i – zdawać by się mogło – obiecującemu związkowi z Amaią (Clara Lago), zostaje sam. Amaia jest w Katalonii, gdzie planuje ślub z zagorzałym Katalończykiem o skłonnościach separatystycznych, hipsterem o imieniu Pau (Berto Romero), co na jej ojca, Koldo (Karra Elejalde) działa jak płachta na byka. Koldo, mimo że nigdy wcześniej nie przyszłoby mu to do głowy, postanawia opuścić Kraj Basków i ruszyć w poszukiwaniu Rafy. We dwóch mają nakłonić Amaię do zmiany decyzji. Zjawiają się w Katalonii na kilka dni przed wielką uroczystością. Towarzyszy im przyszywana mama Rafy, Merche (Carmen Machi), chcąca nawiązać kontakt z babcią wybranka serca Amai, Roser (Rosa María Sardà). Planom kibicuje Judith (Belén Cuesta), która wywróci całą historię do góry nogami.

Obiecująca kontynuacja bijącej rekordy popularności komedii Jak zostać Baskiem, utrzymana w tym samym, ironicznym stylu pokazuje różnice polityczne, kulturalne i społeczne w Hiszpanii, tym razem skupiając się na Andaluzji, Kraju Basków i Katalonii, po raz kolejny podbiła serca hiszpańskiej publiczności, przyciągając do kin rekordową liczbę widzów.

Hiszpania 2015, 99′

reżyser: Emilio Martinez-Lázaro

język oryginalny: hiszpański, baskijski, kataloński

napisy: polskie

https://youtu.be/_-d5RroZasM?list=PL6HG3utp5VzzIXVgLFcyuBQxKMvaR3SLL

 

ŁATWY SEKS, SMUTNE FILMY

Marina (Marta Etura) i Víctor (Quim Gutiérrez) są stworzeni do bajkowej historii miłosnej. Piękni, młodzi i wolni, działają na siebie jak magnes. Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie fakt, że nie istnieją – są bohaterami wykreowanymi przez scenarzystę, Pabla (Ernesto Alterio), który dostał zlecenie napisania komedii romantycznej. Czy mu się to uda, skoro sam przechodzi kryzys miłosny i nie jest w stanie myśleć o uczuciach?

Argentyński scenarzysta, Alejo Flah, zgrabnie debiutuje w roli reżysera. Akcja filmu toczy się równolegle w Madrycie, gdzie mieszkają Marina i Quim oraz w Buenos Aires, gdzie żyje i pisze Pablo. Marta Etura i Quim Gutiérrez po raz drugi razem na ekranie. Czy powtórzą sukces filmu Granatowy Prawie Czarny?

Hiszpania, Argentyna 2014 | 88′

reżyser: Alejo Flah

język oryginalny: hiszpański

napisy: polskie

https://youtu.be/rRMfrx_vC3U

 

 

NIC W ZAMIAN

Szesnastoletni Darío (Miguel Herrán – debiut) wraz z najlepszym przyjacielem z dzieciństwa Luismi (Antonio Bachiller), weszli w okres dorastania. Razem odkrywają życie toczące się między blokami osiedla, na którym mieszkają. Na wieść o rozwodzie rodziców, Darío ucieka z domu, który stał się dla niego piekłem. Zaczyna pracę w warsztacie samochodowym należącym do rzezimieszka, udającego człowieka sukcesu, który zdradza mu tajniki swojej „profesji” oraz wprowadza w „uroki życia”. Darío spotyka Antonię (w tej roli debiutująca babcia reżysera), staruszkę zbierającą porzucone meble. U jej boku poznaje inne podejście do życia i uczy się, jak stawić czoła rzeczywistości. Nowo powstała sytuacja odmieni losy całej czwórki.

Rewelacja ubiegłorocznego Festiwalu Filmów Hiszpańskich w Maladze, zdobywca Złotego Pasternaka dla najlepszego filmu i Srebrnych Pasternaków za najlepszą reżyserię (Daniel Guzmán – debiut) i dla najlepszego aktora drugoplanowego (Antonio Bachiller),

Przyznane w lutym 2016 dwie nagrody Goya hiszpańskiej Akademii Sztuki Filmowej za najlepszy debiut reżyserski i najlepszy debiut aktorski (Miguel Herrán) przyczyniły się do spektakularnego powrotu filmu na ekrany hiszpańskich kin.

Hiszpania 2015 | 98′

reżyser: Daniel Guzmán

język oryginalny: hiszpański

napisy: polskie

https://youtu.be/QD1zWhWjOVg

NIEZNANY

Carlos (Luis Tosar), dyrektor banku, wiedzie spokojne i wygodne życie rodzinne u boku żony, Marty (Goya Toledo) i dwojga dzieci, które często podwozi do szkoły, sam jadąc do pracy. Dzień jak co dzień, jednak wsiadając do samochodu, nikt nie zwraca uwagi, że jest otwarty. Niczego nie podejrzewając, Carlos przekręca kluczyk w stacyjce i odjeżdża spod domu. Chwilę później odbiera telefon od anonimowego rozmówcy, stając się ofiarą szantażu. Jeśli nie spełni usłyszanych żądań, szantażysta zdetonuje ładunek wybuchowy, który zainstalował w samochodzie.

Rewelacyjny film akcji rozgrywający się w La Corunii. Laureat nagród Goya hiszpańskiej Akademii Sztuki Filmowej za najlepszy montaż i najlepszy dźwięk.

Hiszpania 2015 | 102′

reżyser: Dani de la Torre

język oryginalny: hiszpański

napisy: polski

https://youtu.be/UJf9ladQmsA

 

SŁAWETNY: AGENT SEKRETNY

Javier Ruiz Caldera (Straszny hiszpański film) bierze na warsztat jeden z popularnych do dziś komiksów z lat 60. XX wieku autorstwa Manuela Vazqueza i z rozmachem przenosi go na duży ekran, zastępując rysunkowe postacie aktorami.

Adolfo (Quim Gutiérrez) odkrywa, że jego ojciec (Imanol Arias), z którym od dwudziestu lat nie miał kontaktu, jest słynnym agentem, Sławetnym – eleganckim panem w nienagannie skrojonym garniturze i śnieżnobiałej koszuli ozdobionej muszką, któremu bardzo nie w smak jest ustawa antynikotynowa. Adolfo ma nadzieję, że ta rewelacja będzie miała pozytywny wpływ na zmianę jego życia, które nie jest specjalnie fascynujące, szczególnie po tym, jak opuściła go narzeczona, Katia (Alexandra Jiménez) twierdząc, że jest nudziarzem.  Adolfo wyrusza z ojcem w akcję przeciwko Vazquezowi (Carlos Areces), groźnemu przestępcy, którego celem jest zgładzenie agenta.

Znakomicie dobrana obsada filmu: Imanol Arias (Papierowe ptaki, Kwiat mego sekretu, Labirynt namiętności), Quim Gutiérrez (Wielka hiszpańska rodzina, Kuzyni, Granatowy Prawie Czarny), Alexandra Jiménez (Jak być normalną, Wiedźmy z Zugarramurdi), Carlos Areces (Ta noc jest moja, Przelotni kochankowie), Berto Romero (Jak zostać Katalonką, Straszny hiszpański film) i niezawodna Rossy de Palma (Kika, Zwiąż mnie!, Kobiety na skraju załamania nerwowego) gwarantują świetną rozrywkę.

Atutem filmu jest wartka akcja i spektakularne efekty specjalne, które zostały wyróżnione nagrodą Goya hiszpańskiej Akademii Sztuki Filmowej.

Hiszpania 2015 | 97′

reżyser: Javier Ruiz Caldera

język oryginalny: hiszpański

napisy: polskie

https://youtu.be/Ps3oqkw5xnc

 

SZCZĘŚLIWYCH 140

Elia (Maribel Verdú) postanawia świętować swoje czterdzieste urodziny w gronie rodziny i przyjaciół. Wynajmuje dom na Wyspach Kanaryjskich i zaprasza wszystkich na weekend. Podczas uroczystej kolacji dzieli się z nimi wspaniałą wiadomością: właśnie wygrała 140 milionów euro. Stan euforii nie trwa jednak długo. Ludzka natura i sytuacja finansowa każdego z gości sprawia, że wszystko zaczyna się komplikować. Zaczyna się dziki wyścig po przejęcie wygranej. Bez względu na cenę.

W obsadzie gwiazdy hiszpańskiego kina, m.in. Antonio de la Torre (Operacja Expo, Życie to jest to, Granatowy Prawie Czarny), Eduard Fernández (Wieczni kowboje, 9 mil) i Nora Navas (Czarny chleb, Przecież wszyscy ją kochamy) pod batutą Gracii Querejety (Siedem stołów bilardowych, 15 lat i jeden dzień).

Hiszpania 2015 | 98′

reżyser: Gracia Querejeta

język oryginalny: hiszpański

napisy: polskie
https://youtu.be/yvmQWtypfNo

TA NOC JEST MOJA

Zaskakująca, błyskotliwa, inteligentna komedia Álexa de la Iglesii (Las brujas de Zugarramurdi, La chispa de la vida, Balada triste de trompeta).

Studio telewizyjne, upalne sierpniowe dni, podczas których w zawrotnym tempie nagrywany jest sylwestrowy program rozrywkowy.  Jego gwiazdą jest Alphonso (w tej roli Raphael – wielka gwiazda hiszpańskiej piosenki, posiadacz Uranowej Płyty, którą wręcza się artystom, gdy ich płyty osiągną sprzedaż na poziomie 50 milionów egzemplarzy. Oprócz Raphaela otrzymali ją tylko Michael Jackson, AC/DC i Queen.). Gwiazdką – reprezentujący nurt „latino”, uwielbiany przez nastolatki Adanne (Mario Casas), którego nawet na krok nie opuszcza mały, wszechobecny, irytujący argentyński menedżer (Tomás Pozzi).

W dżungli kuriozalnych profesjonalistów telewizyjnego showbiznesu odnajdziemy również skonfliktowaną parę prowadzących program (Carlina Bang i Hugo Silva) i szorstką realizatorkę obrazu (Carmen Machi), a wśród gości gali „skoszarowanych” w dusznym, gorącym studiu skierowanego przez biuro pośrednictwa pracy statystę (Pepón Nieto) i jego matkę (Terele Pávez) oraz pozornie słodką i niewinną Palomę (Blanca Suáez), która wielu mężczyznom dała się we znaki. Nieszczęśliwe wypadki na planie, szantaże i spiski – wszystko z szybką akcją, w chaosie i z poczuciem humoru charakterystycznymi dla twórczości baskijskiego reżysera.

Hiszpania 2015 | 100′

reżyser: Álex de la Iglesia

język oryginalny: hiszpański

napisy: polskie

https://youtu.be/-n7eXyofM2s

 

TERAZ ALBO NIGDY

Eva (María Valverde) i Álex (Dani Rovira, powracający na ekrany po wielkim sukcesie Jak zostać Baskiem) przygotowują się do ślubu, który ma się odbyć w małym angielskim miasteczku, gdzie rozkwitła ich miłość. Ogród, kwiaty, kelnerzy, przekąski i trunki… przygotowania do uroczystości ruszyły pełną parą. Eva i jej przyjaciółki są już w Anglii. Álex, jego ojciec, przyszły teść i znajomi jeszcze w Barcelonie. Wśród weselników są ciotki Alexa – w jedną z nich wcieliła się Yolanda Ramos (Carmina y amén) – które za nic na świecie nie opuszczą uroczystości. Goście weselni już za chwilę mają wsiąść do samolotu lecącego na Wyspy, jednak dowiadują się, że strajkują kontrolerzy lotów. Kiedy problem się rozwiązuje i jest nadzieja, że wszyscy zdążą na ślub, wybucha wulkan, którego pyły uniemożliwiają loty. Na szczęście perypetie przeradzają się w zabawną serię zdarzeń, z przygodą w Amsterdamie po drodze.

Hiszpania 2015 | 91′

reżyser: María Ripoll

język oryginalny: hiszpański

napisy: polskie

https://www.youtube.com/watch?v=jEFhovQv2C8

W CUGU

Eduardo Blanco Amor, jeden z najważniejszych galisyjskich pisarzy, jest autorem powieści „A esmorga”, która stała się podstawą scenariusza filmu pod tym samym tytułem, oznaczającym „hulankę, popijawę”. Nastrój książki znakomicie przeniósł na ekran Ignacio Villar.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. ubiegłego wieku w galisyjskim mieście Ourense. Trzech przyjaciół idzie „w cug”, co skutkuje ordynarnym, prostackim, irracjonalnym zachowaniem „okraszonym” niewybrednymi żartami. Hulanka nieuchronnie prowadzi do tragicznego finału szalonej, skąpanej w deszczu nocy, a jego ciężar potęguje nędza Galicji w trudnych czasach po wojnie domowej.

W rolach głównych Karra Elejalde (Jak zostać Baskiem, Jak zostać Katalonką) posługujący się znakomitym galisyjskim, mimo że jest Baskiem, Miguel de Lira (Ślepe słoneczniki, Crebinsky) i Antonio Durán „Morris” (Księżniczki, Mataharis).

Hiszpania 2014 | 111′

reżyser: Ignacio Villar

język oryginalny: galisyjski

napisy: polskie
https://www.youtube.com/watch?v=wsll2YiAorY

ZABŁĄKANI

Kryzys gospodarczy dał się wszystkim we znaki. Również młodym ludziom, którzy, nie mogąc znaleźć pracy w Hiszpanii, wyruszyli do różnych krajów Europy z nadzieją na zarobienie pieniędzy.

Hugo (Yon González) i Braulio (Julián López), obaj z wyższym wykształceniem, po obejrzeniu programu telewizyjnego „Hiszpanie w świecie” wyobrażają sobie niemal idealny obraz Niemiec. Pełni wiary we własne możliwości jadą do Berlina. Na miejscu okazuje się, że nic nie jest ani tak piękne, ani tak łatwe, jak wyglądało w telewizji. Ich droga do sukcesu staje się koszmarem, nie pozbawionym jednak elementów satyrycznych.

Nacho G. Velilla (Fuera de carta), stworzył ujmującą komedię, która zdobyła serca hiszpańskiej publiczności. W obsadzie Carmen Machi (Jak zostać Baskiem, Jak zostać Katalonką) Javier Cámara (Porozmawiaj z nią, Złe wychowanie) i znakomity José Sacristán (Madrid, 1987, Magical Girl) w roli doświadczonego emigranta, który „oświeca” młodych tułaczy, jak żyć.

Hiszpania 2015 | 102′

reżyser: Nacho García Velilla

język oryginalny: hiszpański

napisy: polskie

https://www.youtube.com/watch?v=MRPRuSO1iDs

 

Reklamy